Haber Detayı
14 Aralık 2017 - Perşembe 21:11 Bu haber 877 kez okundu
 
Bakan Fakıbaba, Rektör ve Dekanlarla Görüştü
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, üniversitelerin birikimlerini toplum, üreten kesim ve idarecilerle paylaşmaları gerektiğini belirterek, "Bilgiyi, teknolojiyi, insan kaynağımızı, kaynaklarımızı çok iyi değerlendirmek zorundayız.
TARIM Haberi


Dünya piyasalarında rekabet edebilmenin, tarımda, hayvancılıkta var olabilmenin çıkış yolunun bu şekilde olacağını düşünüyorum." ifadesini kullandı.

Fakıbaba, yaptığı yazılı açıklamada, bazı üniversitelerin rektörleri ve dekanlarıyla Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünde bir araya geldiklerini bildirdi.

Gıda ve tarımda son yıllarda başarılı gelişmeler yaşandığını belirten Fakıbaba, bu süreçte diğer paydaşların yanı sıra üniversitelerle iş birliğinin de etkili olduğunu ifade etti.

Fakıbaba, tarımsal üretimin artırılması ve gıda güvenilirliğinin sağlanmasında üniversitelerin ziraat ve veterinerlik fakültelerinde dile getirilen akademik görüşlere önem verdiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti: 

"Üniversiteler, tarımda, sanayide, siyasette yani her alanda birikimlerini toplum, üreten kesim ve idarecilerle paylaşmalıdırlar. Bilgiyi, teknolojiyi, insan kaynağımızı, kaynaklarımızı çok iyi değerlendirmek zorundayız. Dünya piyasalarında rekabet edebilmenin, tarımda, hayvancılıkta var olabilmenin çıkış yolunun bu şekilde olacağını düşünüyorum."


Fakıbaba, illerde tarım ve hayvancılıkla ilgili dinamiklerin bir araya gelmesi gerektiğine işaret ederek, toprağın korunması, sulamanın yapılması, gübreleme, tohumun toprağa atılması, bitkinin gelişim süreci, hayvan yetiştiriciliği gibi tarımsal üretimin tüm aşamalarında bilimin sunduğu imkanlardan faydalanılmasının önemli olduğunu belirtti.

Üniversite, sivil toplum ve üretici örgütleriyle ortak projeler üreteceklerini aktaran Fakıbaba, bilim öncülüğünde ülkenin daha üretken bir hale getirilebileceğini bildirdi.

Açıklamada, toplantıya katılan rektör ve dekanların da Bakanlığın, üreticilerle üniversiteleri bir araya getirmeye yönelik olarak yürüttüğü süreci yakından takip ettiklerini ve bilimsel anlamda her tür katkıyı vermeye hazır olduklarını söyledikleri kaydedildi.

Kaynak: (Haberler.com) - Haberler.com Editör:
 
Etiketler: Bakan, Fakıbaba,, Rektör, ve, Dekanlarla, Görüştü,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Arşiv
Haber Yazılımı