Haber Detayı
14 Şubat 2018 - Çarşamba 22:10 Bu haber 1011 kez okundu
 
Çeşmeli Çiftçiler Solucan Gübrelerini Kendileri Üretiyor
70 yılı aşkın bir süredir gelişmiş tarım ülkelerinde kullanılan solucan gübresinin kullanımı ve üretimi, İzmir'in Çeşme ilçesinde de yaygınlaşmaya başladı.
TARIM Haberi


Amerika Birleşik Devletleri başta olmak üzere, Avrupa'da ve dünyanın birçok gelişmiş tarım ülkesinde, her türlü sebze, meyve, ağaç ve bitki türlerinin yetiştirilmesinde yaygın olarak kullanılan solucan gübresi, Çeşme'de de üretilmeye başlandı. Besleyici, köklendirici, güçlendirici, verim arttırıcı ve erkencilik sağlayan özellikleri ile giderek daha fazla tercih edilmeye başlayan solucan gübresi, ayrıca sinek, böcek gibi bitki zararlılarını da tarımsal ilaç kullanmadan bitkilerden uzak tutması nedeniyle çok tercih ediliyor.

 

"Bir yılda 8 ton gübre elde ettim"

 

Çeşmeli üreticilerden Kemal Keklik de yaklaşık bir yıl önce 250 bin kırmızı Kaliforniya solucanı ile gübre üretimine başladığını belirterek, şu anda 7 milyon solucan sayısına ulaştığını söyledi. Solucanların doğru bakımla hızla çoğaldığını anlatan Keklik, "Bir yıl içinde 8 ton solucan gübresi elde ettik. Büyük verim sağlayan solucan gübresini, Çeşme pazarındaki tezgahımda satıyorum" dedi.

 

Solucan gübresinin Çeşmeli üreticiler arasında hızla yaygınlaşmaya başladığını ifade eden Kemal Keklik, "Solucan nüfusu, doğru bakımla hızla arttırılabiliyor. Üreticilerimiz, yapacakları basit seralarda solucan gübrelerini kendileri rahatlıkla üretebilirler. Kendi tarlalarının gübre ihtiyaçlarını karşılayacakları gibi, organik bir gübreyle verimde de ciddi artış yaşayacaklar. Yıllarca suni gübrelerle zehirlenmiş olan topraklarımız, doğanın hediyesi olan solucan gübresi ile üç yıl gibi kısa bir sürede temizlenecek. Solucan gübresi ile toprağa doğal ihtiyaçlarını kazandırmak mümkün. Sadece tarla bitkilerine değil, saksıdaki çiçeğe, bahçenizdeki çime, meyve ağaçlarına, kısaca toprakta saçağı olan her çeşit bitki ve ağaca verim sağlayan solucan gübresi, tek başına çok büyük faydalar sağlıyor" diye konuştu.

 

"Yediğinin yüzde 95'ini gübre olarak veriyor"

 

Kırmızı Kaliforniya solucanının obur bir hayvan olduğunu belirten Çeşmeli üretici Keklik, "Kaliforniya solucanı, 7 gün 24 saat yer ve yediğinin yüzde 95'ini, kendi vücudunun kattığı enzimlerle dışkılayarak, kendi vücudunda bulunan sölom sıvısı sayesinde güçlü bir gübre elde edilmesine yol açar. Patates, pancar, turp, havuç gibi ürünlerde yüzde 77'ye varan verim artışı sağlamaktadır. Ayrıca diğer bitkilerde de yüzde 20 ile yüzde 40 civarında verim artışı mümkün. Solucan gübresi, toprakta üç yıl etkili. Sulamada da tasarruf sağlıyor. Ayrıca, solucan gübresinin yapısı sayesinde sinek, böcek gibi bitki zararlıları da uzak duruyor. Bu da tarım ilaçları ile toprağın ve bitkinin zarar görmesini engelliyor" diye anlattı.

 

Organik tarım için solucan gübresinin kullanımın yaygınlaşması gerektiğini söyleyen Keklik, "Solucan gübresi üretimi Türkiye'de çok yeni. Daha işin başındayız. Türkiye'nin yıllık gübre ihtiyacı 13 milyon ton. Solucan gübresi bu ihtiyacın sadece yüzde 5'ini karşılayabiliyor. Solucan gübresi üretenlerin bir bölümü yurt dışına satış yapınca ihtiyaç daha da artıyor. Çeşmeli üreticiler olarak, 'Üretirsem kime satarım' diye düşünmesin ve korkmasın. Solucan gübresi, dünyada oldukça rağbet görüyor. Üretilecek solucan gübresi, hem Çeşmeli üreticinin ihtiyacını karşılayacak, hem de rahatlıkla satılabilecek bir gübre. Solucan gübresi üretmek isteyen Çeşmeli üreticilerimize, her türlü konuda yardımcı olmaya hazırım" diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: (Haberler.com) - Haberler.com Editör:
 
Etiketler: Çeşmeli, Çiftçiler, Solucan, Gübrelerini, Kendileri, Üretiyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Arşiv
Haber Yazılımı