Haber Detayı
24 Kasım 2017 - Cuma 06:14 Bu haber 713 kez okundu
 
Domates Yasağı Kalkalı 23 Gün Oldu,  Antalya'dan Siftah Yok
Rusya'nın Türk domatesine 2016'nın başından itibaren uyguladığı yasağın kaldırılmasının üzerinden 23 gün geçti.  İhracat izni verilen 1'i  İzmir, 2'si  Antalya'dan üç firmadan sadece  İzmir firması, bu süreçte 140 ton domates gönderdi.
TARIM Haberi


Rusya Federasyonu ile  Türkiye arasında 2015'in Kasım ayında yaşanan uçak krizi sonrasında 1 Ocak 2016 tarihi itibariyle Türk domatesinin ithalatı yasaklandı. İki ülke liderinin görüşmeleri neticesinde  Eylül 2016'dan itibaren turizm, ithalat ve ihracatta ilişkilerin düzeltilmeye başlandığı  Rusya ile masadaki en önemli başlıklardan birini de domates oluşturdu. 2015 yılında sadece  Antalya'dan yaklaşık 115 milyon dolarlık domates ithalatı yapan  Rusya, hem geçen sene, hem de bu yılın 10 aylık döneminde sıfır çekti. Yasak döneminde özellikle  Antalya'da yüzde 20'leri aşan domates üreticisi, domatesten vazgeçerek başka ürünlere yöneldi.

ANTALYA'DAN HENÜZ İHRACAT YOK

1 Kasım 2017 tarihi itibariyle yeniden açılan domates ihracatı, sadece 3 firma ve 50 bin ton domatesle sınırlandırıldı.  Rusya'da domates üretim sezonunun sonuna denk gelen bu dönemde sadece  Antalya'dan Özaltın Sera ve Süral Tarım ile  İzmir'den Agrobay Seracılık firmaları ihracat yapabilecekti. Ancak 2 yıldır en çok konuşulan başlıklardan biri olmasına karşın  Antalya bölgesinden henüz ihracat yapılamadı.  İzmir'deki Agrobay Seracılık ise 23 günlük süreçte toplam 140 tona yakın domates ihraç etti.

ÜRÜNLER YENİ ÇIKIYOR

Agrobay Seracılık Finansman ve  İhracat Sorumlusu İzzet Ekiz, ihracatın yavaş seyrediyor olmasının nedenini  Türkiye'deki örtüaltı domates üretimdeki ürünlerin yeni çıkıyor olmasına bağladı.  Rusya'daki üretim sezonunun sona erdiğini belirten Ekiz,  Rusya'nın ağırlıklı olarak  Fas'tan ürün aldığını ve önümüzdeki günlerde ürünlerin bollaşmasıyla birlikte ihracatın da hızlanacağını dile getirdi.

TOPLAM İHRACAT TEK BAŞINA RUSYA'YI YAKALAYAMADI

Antalya'dan 1- 22 Kasım tarihleri arasındaki toplam domates ihracatı, geçen senenin aynı dönemine göre yüzde 23 oranında artış göstererek, 94 milyon dolar olarak gerçekleşti. Geçen sene aynı dönemde yapılan domates ihracatı 76 milyon dolardı.  Antalya'nın domates ihracatı 2014 yılında 182 milyon dolar, 2015 yılında 167 milyon dolara kadar yükseldi. Geçen yıla göre domates ihracatı artsa da 2014 ve 2015 yıllarına göre ciddi ölçüde kayıp gerçekleşti.  Antalya'nın bu yılki toplam domates ihracatından fazlası, 2015 yılında yaklaşık 115 milyon dolarla tek başına  Rusya'ya yapılmıştı. Haberler.com
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Domates, Yasağı, Kalkalı, 23, Gün, Oldu,,  Antalya'dan, Siftah, Yok,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Arşiv
Haber Yazılımı