Haber Detayı
11 Aralık 2017 - Pazartesi 02:09 Bu haber 856 kez okundu
 
Et Konseyi: 3 Bin Liraya Çalışacak Çoban Bulamıyoruz
Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hacıince, "Ben şu an çoban bulamıyorum.
HAYVANCILIK Haberi


Ulusal Kırmızı Et Konseyi (UKON) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hacıince, "Ben şu an çoban bulamıyorum. Çobanlık tu kaka yapılan meslek haline gelmiş. Çobana kız verilmiyor. Bizim bakanlık çobanın ismini ʹsürü yöneticisiʹ diye değiştirdi, o da fayda etmedi. Bakın 3 bin liraya çoban bulamıyoruz." dedi.

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Ziraat Fakültesi ve  Bursa Sanayici ve İş Adamları Derneği (BUSİAD) Gıda Uzmanlık Grubu iş birliğinde düzenlenen "Türkiyeʹde Kırmızı Et Üretimi ve Tüketimi" konulu panel BUSİAD Eviʹnde gerçekleştirildi.

UKON Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Hacıince, UÜ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Başkanı Prof. Dr.  İbrahim Akʹın oturum başkanlığını yaptığı paneldeki konuşmasında,  Türkiyeʹde kaç hayvan olduğu, ne kadar et yenildiği, ne kadar mera bulunduğunun bilinmediğini belirterek, kırmızı et sektörünün şu an maalesef bir kayıt dışı gerçeğinin abidesi durumunda olduğunu söyledi.

"HAYVANCILIK DUVARA ÇARPMIŞ DURUMDA"

Türkiyeʹde kırmızı etin şu sıralar magazin haberleriyle yarıştığını dile getiren Hacıince, "Deniliyor ki, ʹEt pahalı, et yiyemiyoruz.ʹ Karşılığında bakanlık ise ʹSize ucuz et yedireceğim.ʹ diyor. Kaderini doların belirlediği bir şeyi TL satabilir misiniz? Dana alıyorsunuz dolarla, yem dolarla, mazot yakıyorsunuz dolarla sonra TLʹye satacaksın. Bunun bir realitesi var mı?  Türkiyeʹde şu an kapalı sistem hayvancılık bence duvara çarpmış durumda." diye konuştu.

Hacıince, hayvancılığın babadan oğula geçme oranının yüzde 17ʹye düştüğünü, kendisinin de şu an çocuğunun bu işi yapması için uğraştığını anlattı.

"O DA FAYDA ETMEDİ"

Bir başka sıkıntının da ülkede artık çoban bulunamaması olduğunu belirten Hacıince, şunları kaydetti: "Ben şu an çoban bulamıyorum. Çobanlık tu kaka yapılan meslek haline gelmiş. Çobana kız verilmiyor. Bizim bakanlık çobanın ismini ʹsürü yöneticisiʹ diye değiştirdi, o da fayda etmedi. Bakın 3 bin liraya çoban bulamıyoruz. Çobanlık derken bunu maaş alan bir adam adı altında görmeyin. Bunu kendi mesleğiniz olarak görün. Kötü bir şey değil. Boşalan köyler var. Son 5 yılda  Konyaʹda 27 tane köy boşalmış. İnsan yok. Herkes köyde arazisini satıyor, şehre geliyor, kapıcılık yapıyor. Peki bir şey üretmeden bir şeyin fiyatı düşer mi? Üretimden kaçan bir toplumuz, sürekli tüketiyoruz, ʹEt pahalı diyoruzʹ sonra. Et pahalı değil ki. Eleştirileri yapanlara diyorum; bir kilogram etin hiç üretimsel zorluğunu yaşadınız mı? Hayvancılık öyle bir sektör haline gelmiş ki özel hayatınız yok. Bu kadar zorluk, bu kadar stresin içinde kırmızı et sektöründe ʹet pahalıʹ denildiği zaman çok doğru bir eleştiri olmadığını düşünüyorum."

Hacıince, çoban ve güdülecek havza bulunamamasından dolayı  Türkiyeʹde keçi ve manda sayılarının da düştüğüne dikkati çekti.

"AVRUPAʹDA ET UCUZ DEĞİL"

Türkiyeʹdeki et fiyatlarının yüksek görüldüğünü buna karşın  Avrupaʹda bu fiyatların daha ucuz olduğunun söylendiğine de değinen Hacıince, "Avrupaʹda et ucuz değil.  Avrupaʹda kıyma ucuz. Bir tek kıyma ve kuşbaşı ucuz.  Avrupaʹda bonfile, steakler bizden pahalı.  Avrupaʹda hayvanın sırt kısmı yüzde 20ʹsine tekabül ediyor. Adam, bir hayvanın yüzde 20ʹsini sattığı zaman toplam karkasın yüzde 85 parasını alıyor. Orada kıyma ucuz olmaz mı? Olur. Biz de adı et. Ne kesersen et. Etin standardına göre bir değer yapısı yok bizde." ifadelerini kullandı.

"ÜRETİLMEYEN ŞEY ASLA UCUZLAMAZ"

Hacıince, bir iş görüşmesi için gittiği yurt dışında kendisine bir rapor gösterildiğini hatırlatarak, şunları dile getirdi: "Türkiyeʹdeki tarım ve hayvancılık fuarlarında ziyaretçi çocuk sayısı yüzde 1ʹin altında.  Avrupaʹda yüzde 47,  ABDʹde de yüzde 80ʹnin üzerinde. Ben o günden sonra bütün fuarlara çocuklarımı götürüyorum. Bunları konuşmadan ʹet pahalıʹ demek vicdasızlıktır. O kadar sıkıntılı bir iş ki.  Hükümet gerçekten Cumhuriyet tarihinin belki de en yüksek hayvancılık ve tarım desteğini verdi. Kim aldı? Tartışılır. Kurumsal firmalar aldı, ben aldım. Siz niye almadınız? Gençler tarım ve hayvancılığa gereken ilgiyi göstermiyor. Üretilmeyen bir şey asla ucuzlamaz."

Panelde ayrıca BUSİAD Başkan Yardımcısı Tarık Tezel, UÜ Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Mehmet Koyuncu,  Bursa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Anıl,  Bursa Damızlık Koyun, Keçi Yetiştiricileri Birliği Başkanı  Ali Hasan  Yıldırım Oran ve  Bursa Kasaplar Odası Başkanı  Muhsin Yıldız da konuşma yaptı. Haberler.com

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Et, Konseyi:, 3, Bin, Liraya, Çalışacak, Çoban, Bulamıyoruz,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Arşiv
Haber Yazılımı