Haber Detayı
27 Ocak 2018 - Cumartesi 11:46 Bu haber 907 kez okundu
 
Jeotermal Seralarda Üretilen Domateslerin Hasadı Başladı
Afyonkarahisar'ın  Sandıklı ilçesindeki jeotermal seralarda iyi tarım yöntemi ile üretimi yapılan domateslerin hasadı başladı.
TARIM Haberi


Yaklaşık 9 ay sürecek domates üretimi ilçede bulunan 16 teknolojik serada 650 dekar alanda gerçekleşecek. Domates üretimi ile ilgili olarak sera işletme sorumlusu Ziraat Mühendisi Veyis Akşit yaptığı açıklamada, "Biz seramızda topraksız tarım yapıyoruz. Tamamen  Hindistan Cevizi kabuğundan elde edilen bitkileri kullanıyoruz. 16 serada 650 dekar alanda domates üretimi yapılmakta, bu seralar 10 metrekareden 30 bin 80 bin metrekareye kadar büyüklükte seralar var. Seralarımızda 3 ayda domatesi yetiştirme süresidir geriye kalan 9 ayda ise ürün almaktayız" dedi.

Ziraat Mühendisi Veyis Akşit, "Her hafta hasat yapıyoruz. Bugün ilk hasadımızı yaptık. Dekar başına yıllık 60 ton ürün alabilmekteyiz. Bölgemizdeki 16 serada 800 kişi istihdam edilmekte. Pazar payı olarak da hem iç piyasaya hem de yurt dışına Sandıklı Domatesi göndermekteyiz. Bizim ürünlerimizi vatandaşlarımız gönül rahatlığı ile tüketebilirler. Ambalajlarımızdaki logolarımızda biyolojik mücadele logosu, arılarla tozlama yapıldığını gösteren logo ve son olarak iyi tarım yöntemi ile üretim yapıldığını gösteren logolarımız mevcuttur" dedi.
Kaynak: (Haberler.com) - Haberler.com Editör:
 
Etiketler: Jeotermal, Seralarda, Üretilen, Domateslerin, Hasadı, Başladı,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Arşiv
Haber Yazılımı