Haber Detayı
02 Mart 2019 - Cumartesi 19:29 Bu haber 652 kez okundu
 
Keneviri Hem Üreteceğiz Hem de Sanayisini Kuracağız
Samsun Valisi Osman Kaymak: Samsun'da kenevir üretiminin yanı sıra sanayisinin de kurulmasını önemsiyoruz. Burada üretimi gerçekleştirip sanayisini başka yerde yaptırmak, işin hizmetini yapıp karını başkasına yedirmektir. Keneviri hem üreteceğiz hem de sanayisini kuracağız.
TARIM Haberi


Kaymak, kentteki bir restoranda Çarşamba Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) ile Çarşamba Ticaret Borsası tarafından kenevir ekimiyle ilgili düzenlenen toplantıda, Samsun'un bir tarım kenti olduğunu, kenevir üretimi konusunda da önemli bir yerde bulunduğunu söyledi.

Samsun'un tarımdan elde ettiği geliri değerlendirerek sanayileşmesini tamamlayamadığını belirten Kaymak, "Geçmişte çok iyi bir sanayi kentiyken bunu devam ettiremedi ve yürüyen akımdan nasibini alamadı ama çok da geçmiş değil. İnşallah ilerleyen zamanda biz de bunu gerçekleştireceğiz." diye konuştu.

Kaymak, Samsun'dan giden akademisyenlerin de katılımıyla Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kenevir eylem planı hazırlandığını anlatarak, şöyle devam etti:

"Türkiye genelinde kenevir üretimi ve işlenmesi, Sayın Cumhurbaşkanımızın himayelerinde geliştirilmeye çalışılıyor. Sayın Cumhurbaşkanımızın buna işaret etmesi bizim için çok önemli bir güç. Çünkü onun işaretinden sonra süreç olumlu oluyor, ilgili kanunlar çıkartılıyor ama biz yereldekiler de inanıp el ele verirsek çok güzel yol alırız. Samsun'da kenevir üretiminin yanı sıra sanayisinin de kurulmasını önemsiyoruz. Burada üretimi gerçekleştirip sanayisini başka yerde yaptırmak, işin hizmetini yapıp karını başkasına yedirmektir. Keneviri hem üreteceğiz hem de sanayisini kuracağız. Şu an yeterli tohum yok ama inşallah 3 yılda 200 ton tohuma ulaşacağız. Kenevir üretmek kolay, yeter ki sanayiciler bunun çalışmasını yapsın."

Kenevirin kağıdın yanı sıra medikalden savunma sanayisine kadar birçok alanda kullanıldığını vurgulayan Kaymak, bu alanda yatırım için çalışma yapacaklarını kaydetti.

Çarşamba Belediye Başkanı Hüseyin Dündar ise Çarşamba Ovası ve Yeşilırmak Havzası'nın eski kayıtlarda kenevir yetiştirme bölgesi olarak görüldüğünü anlatarak, "Burada kenevir ocakları var. Birçok köy, kenevir yetiştirilmesi sebebiyle burada oluşmuş. Büyüklerimiz, burada kenevir tarımının yapıldığı bir kültürden geliyor. Dolayısıyla Çarşamba Ovası'nda kenevir ekimi konusunda mesafe alabiliriz diye düşünüyorum." diye konuştu.
Kaynak: (BloombergHT) - BloombergHT / http://www.bloomberght.com Editör:
 
Etiketler: Keneviri, Hem, Üreteceğiz, Hem, de, Sanayisini, Kuracağız,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Arşiv
Haber Yazılımı