Haber Detayı
19 Kasım 2017 - Pazar 21:56 Bu haber 678 kez okundu
 
Kırmızı Pancar, Çiftçinin Yüzünü Güldürdü
Kırmızı pancar, çiftçinin yüzünü güldürdü.
TARIM Haberi


KONYA'nın Ereğli İlçesi'nde yeni yetiştirilmeye başlayan kırımız pancar, çiftçinin yüzünü güldürdü. 5 yıl kırmızı pancar ürettiğini belirten Uçman Tatır, kilosunu 25 kuruşa sattıkları kırmızı pancarın, renklendirici olarak gıda sanayinde kullanıldığını belirtti.

Konya'nın güneydoğusunda ve yaklaşık 150 bin nüfusa sahip Ereğli, ilçesinde tarım ve hayvancılık ön planda yer alıyor. Tarım sektöründe siyah havuç üretimiyle de adını duyuran Ereğli'de çiftçiler artık kırmızı pancar üretmeye başladı. Türkiye'nin farklı yerlerinde de üretilen pek çok hastalığa iyi geldiği bilinen kırmızı pancar, gıda sanayinde renklendirici olarak kullanılıyor.

Hortu Mahallesi'nde oturan çiftçi Uçman Tatır, kırmızı pancarı yaklaşık 5 yıldır ürettiğini belirtti. Tatır," Çiftçi olarak yöremizde farklı ürünler üretmek zorundayız. Yaklaşık 5 yıldır kırmızı pancar ekiyorum. Geçtiğimiz yıllar 4-5 ton ürün elde ediyorduk. Bu yıl 10 ton kırmızı pancar elde ettik. Kilosunu 25 kuruşa, ihracatçı bir firmaya satıyoruz. Oda yurt dışına ihraç ediyor. Gıda sanayiinde renklendirici olarak kullanıyor. Üretimi şeker pancarıyla aynı şekilde yapılıyor. Diğer tarlalarımda da yine son dönemlerde kırmızı pancar ektim." dedi. Haberler.com

Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Kırmızı, Pancar,, Çiftçinin, Yüzünü, Güldürdü,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Arşiv
Haber Yazılımı