Haber Detayı
14 Aralık 2017 - Perşembe 21:24 Bu haber 654 kez okundu
 
Silifke'de Budama Kursu
Mersin'in Silifke ilçesinde, üreticilere yönelik meyve ağaçlarında budama kursu verildi.
TARIM Haberi


İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Yusuf Gün, yaptığı açıklamada, ilçedeki üreticilerin teknik bilgi ve becerilerinin artırılması için 40 saatlik eğitim düzenlendiğini belirtti.

Kurslara 50 kişinin katıldığını, bunlardan 49'unun sertifika almaya hak kazandığını kaydeden Gün, kurs dahilinde Kabasakallı Mahallesi'nde meyve bahçelerinde uygulamalı ders yapıldığını bildirdi.

Gün, kursun çiftçiler için önemine işaret ederek, "Bizzat arazide uygulamalı olarak yapılan budama ile çiftçilerimizin bilgi ve becerilerinin artırılarak, meyve ağaçlarını daha verimli hale getirebilecekleri, yeni genç ağaçlarına şekil verebilecekleri, böylece ağaçlarından daha yüksek verim alabilecekleri bizzat arazide uygulamalı olarak çiftçilere anlatıldı. Teorik ve pratik eğitimin verildiği kursta kursiyerlere, edindikleri bilgileri daha bilinçli bir şekilde üretime yansıtmalarının sağlanması amacına yönelik pratik bilgiler de aktarıldı." ifadesini kullandı.


Çiftçilere meyve ağaçlarında sulama, gübreleme, hastalıklar, budama ve hasat konularında da bilgi verildiğini vurgulayan Gün, "Çiftçilere, meyve bahçelerinde budama işleminin nasıl yapılması gerektiği anlatılarak, budama uygulaması yaptırıldı. Üreticilerin karşılaştıkları sorunlar, uygulamadaki yaptıkları yanlışlıklar hakkında değerlendirmeler yapıldıktan sonra bahçede uygulamalı budama eğitimi yapılarak kurs programı sonlandırıldı." diye konuştu.

Kaynak: (Haberler.com) - Haberler.com Editör:
 
Etiketler: Silifke'de, Budama, Kursu,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Arşiv
Haber Yazılımı