Haber Detayı
24 Kasım 2017 - Cuma 06:35 Bu haber 1249 kez okundu
 
Siverek'te Göçerlerden Koçlu Eylem
ŞANLIURFA'nın  Siverek ilçesinde göçerlerin sorunlarının konuşulduğu salon önünde toplanan bazı göçerler, yanlarında getirdikleri koçla eylem yaptı.
HAYVANCILIK Haberi


Karacadağ bölgesinde hayvancılık yapan göçerlerin yerleşik hayata geçme istekleri ve yaşadıkları sorunların tespiti için  Şanlıurfa Valiliği,  Siverek Kaymakamlığı ve Güneydoğum Derneği tarafından panel organize edildi.  Eyüp Cenap  Gülpınar Gençlik Merkezi'nde düzenlenen panele;  Şanlıurfa Vali Yardımcısı Adem Önal,  Siverek Kaymakamı  Metin Demirel,  Dicle Üniversitesi Ziraat Fakültesi'nden Yrd. Doç. Deniz Şireli, dernek yönetimi, Gıda Tarım ve Havyacılık İl Müdürlüğü yetkilileri ve çok sayıda göçer katıldı. Bazı göçerler, yanlarında getirdikleri ve boynuna, üzerinde 'Bu koç devletten mera istiyor' yazılı dövizler bulunan koçla eylem yaptı. Kapı önünde toplanan göçerler adına konuşan Cevat Atilla, hayvancılık yapabilecekleri yerleşik hayat istediklerini belirterek, şöyle dedi;
"Su, yem ve saman parayla, çobanlık parayla her şeyi parayla satın alıyoruz. Devlet orada bizlere gölet yapsa, 10 günde yapar. 4 asırdan beri  Karacadağ'da göçerlik yapıyoruz. Kış aylarında  Ceylanpınar ovasına iniyoruz. Devletimizden talebimiz; hayvancılık yapabileceğimiz yerleşik bir hayat istiyoruz."

Eylem ardından göçerlerin bazıları paneli izlerken, bazıları da koçla evlerine döndü. Haberler.com
Kaynak: Editör:
 
Etiketler: Siverek'te, Göçerlerden, Koçlu, Eylem,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Arşiv
Haber Yazılımı