Haber Detayı
08 Ocak 2018 - Pazartesi 20:24 Bu haber 1050 kez okundu
 
Tarsim Topladığı Primden Fazla Tazminat Ödedi
Tarım sektörünü tehdit eden risklerin teminat altına alınabilmesi amacıyla 2005 yılında kurularak faaliyete başlayan  Tarım Sigortaları Havuzu'ndan (TARSİM) bu zamana kadar 148 milyon lira tazminat ödendiği açıklandı.
DESTEKLEME Haberi


Zirai don ve doğal afet gibi risklere karşı üreticilerin zararını karşılamak amacıyla 2005 yılında kurulan ve 2006 yılı başından itibaren faaliyete başlayan TARSİM, 2017 yılı sonuna kadar fındık ürünü için ülke genelinde 652 bin adedin üzerinde poliçe düzenlendi. Sigorta kapsamında fındık üreticilerinin 136 milyon TL prim ödediği, bunun karşılığında TARSİM'in ürünleri zirai don ve doğal afete uğrayan üreticilere 148 milyon TL'nin üzerinde tazminat ödediği kaydedildi.

TARSİM'den yapılan açıklamada, 2018 yılı poliçe tanzimlerinin başladığı duyurularak, fındık üreticilerine vakit kaybetmeden sigortalarını yaptırmaları uyarısında bulunuldu. Açıklamada, öncelikle Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıt olunması ya da kaydın güncellenmesi gerektiği, sonrasında ise tarım sigortası poliçesi düzenlemeye yetkili sigorta şirketlerinin dağıtım kanalları aracılığıyla, sigortanın kolaylıkla yaptırılabileceği bildirildi.

Açıklamada, "Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de küresel ısınmanın yol açtığı iklim değişikliği nedeniyle, doğal afetlerin ve çeşitli risklerin frekansı ve şiddeti her geçen gün artmaktadır. Buna bağlı olarak, geçtiğimiz yıllarda ülkemizde yaşanan çeşitli riskler ve doğal afetler sonucunda, başta fındık olmak üzere pek çok ürün zarar görmüştür. Bu durumda üreticilerin, üretimlerini kesintisiz bir şekilde devam ettirebilmeleri için tek güvencesi TARSİM'dir" denildi. 
Kaynak: (Haberler.com) - Haberler.com Editör:
 
Etiketler: Tarsim, Topladığı, Primden, Fazla, Tazminat, Ödedi,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Arşiv
Haber Yazılımı