Haber Detayı
03 Ocak 2018 - Çarşamba 14:17 Bu haber 906 kez okundu
 
Trakya'da Ayçiçeği Daha Verimli Hale Geliyor
Trakya Bölgesi'nin en önemli tarım bitkisi olan ayçiçeğinin TUBİTAK 1003 projesi kapsamında, yüksek oleik asit içeriğine sahip, Orobanş'a dayanıklı ayçiçeği çeşit geliştirilmesi üzerine çalışmaları devam ediyor. 
TARIM Haberi


TUBİTAK 1003 projesi kapsamında Trakya Bölgesi'nde Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi(NKÜ), Edirne  Trakya Üniversitesi ve Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün ortaklığında oluşan, ayçiçeği yağında yüksek oleik asit içeriğine sahip, Orobanş'a dayanıklı ayçiçeği çeşit oluşturma projesi çalışmaları devam ediyor.

Konuyla ilgili olarak açıklamalarda bulunan, NKÜ Bitkisel Biyoteknoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doc. Dr. Banu Bilgen, "Biz bu laboratuvarda ayçiçeği özerine TUBİTAK 1003 projesi yürütmekteyiz. Projemiz yüksek oleik asit içeriğine sahip, Orobanş'a dayanıklı ayçiçeği çeşit geliştirilmesi üzerine. Bu 1003 projesi kapsamında üç kurum ortaklaşa çalışmaktayız. Projemizin koordinatörü Trakya Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Genetik ve Biyomühendislik Bölümü Prof. DR.  Yalçın Kaya, diğer ortağımız Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nden Dr. Göksel Evci, Namık Kemal Üniversitesi kısımda benim yürütücülüğümde devam etmekte" dedi.

Projemiz şu anda ikinci yılını dolduruldu

Projenin üç yıllık olduğu ve ikinci yılını doldurduğunu belirten Bilgen, "Ayçiçeği ülkemiz için ve Trakya için önemli bir bitki. Bizde bu bitki üzerinde bir proje TUBİTAK'a sunduk. Projemiz şu anda ikinci yılını dolduruldu. Üç yıllık bir projeydi, proje de hem klasik ıslah çalışmaları hem de moleküler ıslak çalışmaları birlikte yürütülmekte. Moleküle kısmı, bizim üniversitemiz tarafından yapılmakta. Biz Moleküler kısmında, yüksek oleik asit sahip bireyleri molekül markör yöntemini kullanarak seçiyoruz. Aynı zaman da yüksek oleik asit sahip bireylerde, Orobanş'a dirençli olan Markör yöntemiyle seçime tabir tutuyoruz marköra dayanıklı seleksiyon kısmını yapıyoruz. Klasik ıslah çalışmaları ise diğer ortaklarımız tarafından yapılmakta" ifadelerini kullandı.

Ayçiçeğinde de yüksek oleik asit ayçiçeği geliştirmek önemlidir

Ayçiçeğinde kızarma yağının tercih edildiğini vurgulayan Bilgen,"Yüksek oleik asit ayçiçeği için şu açıdan önemli, kızartma yağı için tercih edilen ve günümüzde sağlık açısından yağ içeriği açısından tercih edilen bir yağ olduğu için ayçiçeğinde de yüksek oleik asit ayçiçeği geliştirmek önemlidir. Ayrıca Orebanş'ta bir diğer adıyla 'canavar otu'da ayçiçeği bitkisi için tehdit unsuru olduğu için, Orebanş'a dayanıklı olması geliştirilen çeşitler bizim için önemli. Hem Orebanş hem de yüksek oleik asit çeşit geliştirdiğimiz de ve sonuçlandırıldığında ülkemiz ve bölgemiz için ayçiçeği adına önemli bir proje ve ekip olarak çeşit geliştirmiş olacağız" açıklamasını yaptı.

Ortaklaşa çalışmalar devam ediyor

Çalışmaların hız kesmeden devam ettiğini aktaran Bilgen, "2018'in Nisan ayından doluyor. Bu döneme kadar zaten yüksek oleik asit bireyleri biz belirledik bunların tarla denemeleri Edirne'de Trakya Tarımsal Araştırma Enstitüsü tarafından yapılıyor. Yağ asitleri içerikleri de Trakya üniversitesi tarafından belirleniyor. Ortaklaşa çalışmalar devam ediyor. Üç yıl tamamlandıktan sonra birkaç nesil daha devam etmesi gerekiyor" ifadelerine yer verdi.
Kaynak: (Haberler.com) - Haberler.com Editör:
 
Etiketler: Trakya'da, Ayçiçeği, Daha, Verimli, Hale, Geliyor,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Arşiv
Haber Yazılımı