Haber Detayı
29 Aralık 2017 - Cuma 16:46 Bu haber 637 kez okundu
 
Türkiye'nin Kış Sebzeleri Isparta Sütçüler'den
Isparta’nın Sütçüler ilçesinde gelişen örtü altı tarım ile yılın tüm aylarında dikim ve hasat yapılıyor.
TARIM Haberi


GTH İl Müdürü Mehmet Tuğrul, ilçede yapılan 700 tonluk marul hasadı başta olmak üzere, ülkedeki kış sebzesi ihtiyacının büyük bölümünün buradan karşılandığını açıkladı.

Sütçüler'in gelişmekte olan seracılık faaliyetleri dolayısıyla kış aylarına sebze ihtiyacını, 214 sera ve 266 dekarlık alandaki Çandır, Yeşilyurt ve Şehler bölgelerinde karşıladığını dile getiren GTH Isparta İl Müdürü Mehmet Tuğrul, "Çadır, Yeşilyurt ve Şehler'de 206 adet sera mevcuttur. Bu seralarda, yaz döneminde; başta domates olmak üzere, salatalık, biber, fasulye, patlıcan, çilek, kış döneminde ise; marul başta olmak üzere, roka, tere, maydanoz, ıspanak ve pırasa gibi ürünler yetiştirilmektedir. En fazla dikim ve üretimi gerçekleştirilen domates, 170 dekar alanda yaklaşık 2 bin 200 ton olarak üretilmektedir. Mart ayında dikilen domates fidelerinin hasadı Haziran ortasından Eylül ayına kadar devam etmektedir" dedi.

Domates hasadı sonrasında seraların boş kalmadığına dikkati çeken GTH İl Müdürü Tuğrul, bu sürecin devamında ise 236 dekarlık alanda ikinci ürün olarak marul dikimi yapılan seralarda yaklaşık 700 ton hasat yapıldığını iletti. İkinci ürünün de yaklaşık 60 - 90 gün süresi zarfında hasat edildiğini ifade eden Tuğrul, üretilen ürünlerinin büyük bölümünün Antalya'ya gittiğini, buradaki halin yakın olması ve pazarlama imkanlarının fazlalığı nedeniyle ürünlerin daha kolay satılabildiğini kaydetti.

Tuğrul son olarak, talebe göre bu bölge üretilen ürünlerin Isparta semt pazarlarında da satılabildiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: (Haberler.com) - Haberler.com Editör:
 
Etiketler: Türkiye'nin, Kış, Sebzeleri, Isparta, Sütçüler'den,
Haber Videosu
Yorumlar
Ulusal Gazeteler
Arşiv
Haber Yazılımı